ANDRZEJKOWE CZARY- MARY

28.11.2014 r. w Publicznym Przedszkolu nr 2 w gr. V, odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem „Andrzejkowe czary- mary”, w którym uczestniczyli rodzice. Rozpoczęło się ono krótkim programem artystycznym w wykonaniu dzieci.

Zainspirowani przysłowiem ludowym: „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”, uczestnicy zabawy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przystąpili do wróżenia. Każdy chciał dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Zarówno dzieci jak i dorośli najbardziej oczekiwali pozytywnych przepowiedni. Jednak pozostałe również traktowali jak dobry żart.

Poszukiwania przepowiedni rozpoczęliśmy od tradycyjnej wróżby, a mianowicie od lania wosku przez klucz. Nie zabrakło też wróżenia z wędrujących butów, kości do gry, dwóch serc przekłuwanych szpilkami, kamieni z symbolami, rzucania grosikiem do wody i in. Było przy tym śmiechu co niemiara.

Tego wieczora uczestnicy spotkania zapoznawali się także z humorystyczną charakterystyką przedstawicieli poszczególnych znaków zodiaku. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały pamiątkowe prace plastyczne z własnym znakiem zodiaku.

Elementem kończącym „wróżebną” część spotkania, było umieszczenie w wazonie wiśniowej gałązki z zapisanym na listku życzeniem. Ciekawe, która z nich zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, zapewniając tym samym spełnienie marzenia? Będziemy pilnie je obserwować.

I w tym momencie nastąpiła ulubiona przez dzieci część spotkania, a mianowicie słodki poczęstunek.

Andrzejkowa zabawa była przednia. Wszyscy wracali do domu w wyśmienitych nastrojach. Przedszkolaki jeszcze następnego dnia dzieliły się wrażeniami ze spotkania.

A tak między nami. Ciekawe dlaczego ludzie uciekają w świat namacalnej magii, a nie dostrzegają tej, którą spotykamy w życiu codziennym?

Krystyna Grabarczyk