Pierwsze Dni w Przedszkolu-Informacje dla rodziców dzieci, które od 1 września 2020 roku rozpoczną edukację przedszkolną

 

Drodzy Rodzice!

W związku z panującą Pandemią COVID-19 i wprowadzonymi dużymi ograniczeniami, nie odbędzie się planowane spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci nowo przyjętych do przedszkola oraz planowane dni adaptacyjne. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, jak przygotować dziecko do nowej sytuacji, aby dzieci z radością rozpoczęły przygodę z przedszkolem. 

Każdemu z nas zależy na tym, by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Jeśli pozytywnie nastawimy dziecko do nowego etapu w życiu, sami będziemy mieli lepsze samopoczucie, obserwując jak bardzo cieszy się ono na myśl o nowym dniu w przedszkolu, spotkaniu z rówieśnikami i nauczycielami. Dzięki temu nauczymy malucha również samodzielności i damy mu możliwość szerszego poznania świata.

Aby pobyt w przedszkolu stał się dla dziecka łatwiejszy, już teraz należy zachęcać i motywować dziecko do :

     

samodzielnego ubierania się w to, co nie stanowi dla dziecka problemu,

     

zapinania guzików, wkładania butów i zawiązywania sznurowadeł, lub zapinania butów na „rzepy”,

     

korzystania z sedesu, używania papieru toaletowego,

     

wycierania nosa w chusteczkę,

     

samodzielnego mycia rąk,

     

rysowania kredkami, farbami, zabaw plasteliną, modeliną,

     

spacerowania i nie używania wózka,

     

spożywania posiłków samodzielnie.

W naszym przedszkolu sporo uwagi poświęcamy prawidłowemu odżywianiu dzieci. Zwracamy uwagę na to, by posiłki dla dzieci były atrakcyjne i różnorodne. Umiejętność gryzienia pokarmów jest konieczna, gdyż potrawy nie są miksowane. Zachęcamy do podawania dzieciom w domu do gryzienia: marchewki, kalarepki, jabłka.

Gdyby dziecko miało w przedszkolu problemy ze spożywaniem posiłków, przebieraniem się, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, itp., otrzyma pomoc w każdej z tych dziedzin.

Powyższe uwagi wypływają z troski o dzieci, dbania o ich bezpieczeństwo, z doświadczenia w pracy z dziećmi trzyletnimi. Mamy nadzieję, że będą one pomocne dla Państwa.

Jak ułatwić dziecku moment rozstania z rodzicem? 


 

O czym warto pamiętać, gdy dziecko staje się przedszkolakiem?

 

Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:

     

spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną,

     

buty, kapcie łatwe do zakładania, zapinane na „rzepy” lub sznurowane. (nie drewniaki, nie basenowe klapki). Bezpieczna gumowa podeszwa, oznakowane inicjałami dziecka

     

ubieramy na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem (wskazane koszulki z krótkim rękawem),

     

nakrycie głowy: w okresie letnim – kapelusik, chusteczka dla dziewczynki, dla chłopca – czapka z daszkiem, w zimie – czapki,

     

zapasowe: majteczki, koszulka, rajstopki, które będą przechowywane w worku w szatni i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba,

     

biżuteria pozostaje w domu.

     

należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Ułatwi to dzieciom opanowanie czynności w zakresie samodzielnego ubierania się. Nauczycielkom usprawni organizację pracy: w zakresie wspierania i pomagania dzieciom.

     

W pierwszych dniach września, czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być zbyt długi. Jeżeli to możliwe proszę przyprowadzać dziecko na godz. 8.00, a odbierać dziecko po obiedzie (godz.13.00)

     

Rodzice, jeśli nie mogą odbierać wcześniej, informują, że przyjdą po nie, kiedy skończą pracę.

     

Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, w szatni zostajemy tyle czasu, ile potrzebuje dziecko na rozstanie. Natomiast przekazując dziecko woźnej oddziałowej, która zaprowadzi dziecko do sali – nie przedłużamy momentu rozstania. 

WYPOSAŻENIE PRZEDSZKOLAKA – 3 LATKA, PROSIMY PRZYNOSIĆ DO PRZEDSZKOLA

     

Poszewka na koc wymiary 140 cm x 200 cm lub 160 cm x 200 cm, poszewka typu jasiek /podpisana/

     

Wygodna piżama / podpisana/. Pościel i piżamę wkładamy do dużej podpisanej torby

     

Kapcie na rzepy lub gumki (bez sznurowadeł) / podpisane

     

Worek z materiału podpisany, a w nim rzeczy na przebranie: majteczki – 2 szt., skarpetki, rajstopy, podkoszulka, spodnie, bluzeczka. Worek pozostawiamy w indywidualnej szafce w szatni

Wszystkie rzeczy dziecka zwłaszcza ubranka powinny być trwale podpisane.

*piżamkę zmieniamy raz w tygodniu, pościel co drugi tydzień.

Pamiętajmy, by zabrać ze sobą uśmiech, dobry humor i oczywiście wygodne ubranie.

RODZICE PIERWSZEGO DNIA:

     

pewność, że dziecko sobie poradzi,

     

zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola, uśmiech na twarzy, dzięki któremu dziecko nastroi się pozytywnie na cały dzień.

     

upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola (jeżeli nie zostało jeszcze dostarczone).