Poznajemy style i gatunki w malarstwie

Przedszkolaki z gr. V i IV przez kilka miesięcy brały udział w zajęciach o wybranych nurtach w malarstwie i ich przedstawicielach. Zapoznały się z twórczością: S. Wyspiańskiego, E. Muncha A. Warhola, P. Picasso .Poznały nurty tj. secesja, kubizm, impresjonizm, pop-art.

Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowania dzieci różnymi formami sztuki kształtowanie wrażliwości przedszkolaków na sztukę w różnych wymiarach; zapoznanie starszaków z wybranymi nurtami w malarstwie i z charakterystycznymi dla nich dziełami sztuki; uwrażliwienie dzieci na elementy sztuki, rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia, zachęcanie przedszkolaków do podejmowania różnych działań plastycznych.

16 maja gr.” Pszczółki „i „Żabki” zmierzyły się w quizie, aby sprawdzić swoje wiadomości. Bez problemu rozpoznały postaci artystów i ich dzieła. Podczas zabaw potrafiły wskazać atrybuty malarza i ułożyć znane obrazy z rozsypanych puzzli. Wcieliły się w malarzy i same stworzyły piękne dzieła.

Pozwolę sobie zacytować słowa jednego z chłopców „proszę pani, to są arcydzieła”.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków, które były zaangażowane twórczo. Z większą wyobraźnią patrzą teraz na otaczający świat.

J.O.