Warsztaty plastyczne "Malowanie pisanek"

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka maja różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny ręczny sposób wykonują pisanki. Grupa „Biedronki” zaprosiła Panią Magdę , która pokazała   malowanie jajek techniką batikową.

Technika ta polega na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i jego barwieniu. Na zajęciu można było poznać cały proces tworzenia pisanki. Zainteresowanie było ogromne. Oprócz zdobienia jajek dzieci dowiedziały się dużo ciekawych informacji na temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Pod koniec warsztatów dzieci  zrobiły Wielkanocną kołatkę -  składały ją z drewnianych elementów łącząc drucikiem. Przedszkolaki dowiedziały się, że milczące od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty dzwony kościelne zastępowały kołatki, biegali z nimi po ulicy w tych dniach chłopcy czyniąc nieznośny hałas.  Na zakończenie warsztatów dzieciaki miały okazje wypróbować siłę swoich kołatek.

Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Powstały istne pisankowe cudeńka.

Tekst i foto:   J. S-Sz