Zabawy w teatr

Już od najmłodszych lat dzieci w wieku przedszkolnym lubią wcielać się w różne postacie. Bawią się w dom, sklep czy lekarza. Podczas tych zabaw nieświadomie stają się aktorami – przebierają się, gromadzą rekwizyty i odgrywają role.

Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, doskonali mowę, kształtuje wyobraźnię, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej czynności, sposobie mówienia i zachowania się. Zajęcia tego rodzaju są źródłem wielu pozytywnych przeżyć oraz wzbogacają dziecięce doświadczenia.

Przedszkolaki z grupy I chętnie podejmują działania, podczas których mogą zaprezentować się jako mali aktorzy. Na jednych z ostatnich zajęć zakładały maski i recytowały wiersze Jana Brzechwy o zwierzętach. Przy pomocy mimiki i gestu starały się wczuć w rolę kreowanych postaci. Wystąpili m.in.: lis, krokodyl, żubr, zebra, żółw, żyrafa, niedźwiedź, kot i jeż. Zajęcia były okazją do wspaniałej zabawy dającej wiele satysfakcji naszym „Jeżykom”.

B.K.