Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nasze przedszkole jest placówką integracyjną, otwartą na dzieci zdrowe i niepełnosprawne, dlatego też, jest to temat dla nas bardzo ważny i konieczny do przedstawienia.

W tym dniu nauczyciele w grupach przeprowadzili zajęcia przybliżające dzieciom temat niepełnosprawności, których celem było rozwijanie poczucia akceptacji i chęci niesienia pomocy niepełnosprawnym osobom. Dzieci brały udział w różnych zabawach w których doświadczały, jak trudno na co dzień radzić sobie, gdy nie widzimy, nie słyszymy lub kiedy mamy trudności w poruszaniu się. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, a przede wszystkim czerpały radość i satysfakcję ze wspólnej zabawy. Wykonały również plakat z tej okazji.

Ponadto, do przedszkola został zaproszony gość specjalny - Pan Mateusz- osoba niewidoma od urodzenia poruszająca się przy pomocy laski oraz psa przewodnika. Pan Mateusz opowiedział dzieciom jak radzi sobie w codziennym życiu, czym się zajmuje i co go interesuje. Przedstawił swojego psa przewodnika i powiedział najważniejsze informacje na temat pracy takiego zwierzaka. Dzieci mogły również obejrzeć dwa filmy edukacyjne w tym temacie.